
Aby upominki reklamowe mogły w odpowiedni sposób spełniać swoje zadanie, niezbędne jest umieszczenie na ich powierzchni stosownego nadruku. Może mieć on postać nazwy firmy, jej loga czy sloganu reklamowego. Warto, aby całość utrzymana była w barwach charakterystycznych dla marki, co przyczyni się do wzrostu jej rozpoznawalności. Jedną z najpopularniejszych na rynku metod znakowania jest tampodruk. To technika zarówno niedroga, jak i niezwykle skuteczna. Doskonale sprawdza się ona w przypadku wszelkiego rodzaju produktów posiadających twardą, gładką powierzchnię. Zalicza się do nich między innymi ceramikę, drewno, metal, szkło oraz tworzywo sztuczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody? Odpowiedź – poniżej.Jak krok po kroku zdobi się gadżety firmowe techniką tampodruku? Pierwszy krok to przygotowanie matrycy. Najpierw projekt drukowany jest na folii. Następnie nakładana jest na nią światłoczuła płytka, którą umieszcza się w naświetlarce. Posiadać będzie ona wyżłobienia zgodne z projektem wydrukowanym na folii. Znajdować będzie się w nich farba, którą tampon przeniesienie na wybrany produkt. Gotowa matryca umieszczana jest w tamponiarce. Następnie montowany jest tampon o określonym kształcie, który pasować będzie tak do projektu, jak i do wielkości matrycy. Na koniec uzupełniamy kałamarz przy pomocy farby o danym kolorze.
Jak dalej zdobi się gadżety firmowe? Pierwszy krok to nałożenie farby na matrycę. W znaczącej większości przypadków kałamarz jest przesuwany po matrycy poprzez rozprowadzanie. Następnie nadmiar farby usuwa się przez rakiel. Kolejny etap to dociśnięcie do matrycy silikonowego tamponu. Wypełniająca żłobienia matrycy farba zostaje przeniesiona na tampon. Ramię tamponiarki przesuwa się na wybrany gadżet i tampon jest ponownie dociskany, tym razem do powierzchni, na której ma się znaleźć znakowanie. Oznakowany projekt jest usuwany z maszyny, a na jego miejsce umieszczany jest nowy. Proces ten powtarza się dla całej partii.
O czym należy pamiętać zdobiąc w ten sposób gadżety firmowe? Drukując na metalu, do farby dodać należy specjalny utrwalacz. Co więcej, na chropowatych podłożach w niektórych przypadkach wymagane może być dwukrotne odbicie tak, aby farba dokładnie pokryła całą powierzchnię.